Mobilní dřevostavby https://www.top-mobilnidomy.cz/ celoročně obyvatelné jsou zateplené objekty, z nichž mnohé mohou dosáhnout na úsporný standard třídy B. Jsou to tzv. nízkoenergetické stavby, v nichž lze ušetřit i poměrně značnou částku ve srovnání s prostory, obývanými v panelových domech na příměstských sídlištích. Úspor je dosahováno zejména zateplením střechy, podlahy i stěn a dvojitými okny a samozřejmě i topným systémem. Navíc jde o domy přízemní, kde nevytápíte více pater, a vystačíte s jedním zdrojem tepla, např. s krbovými kamny s výměníkem.
Krbová kamna – http://www.atelier-novotna.cz/nizkoenergeticke-bydleni když už jsme se tu o nich zmínili, měli bychom naznačit, že jde o dosud nejlevnější způsob vytápění. Pořizovací náklady krbových kamen jsou velmi nízké a připojení na radiátory a výměník rovněž neobnáší stotisícové investice, jako např. mnohá tepelná čerpadla. Jedinou nevýhodou je práce, kterou musíte vynakládat v souvislosti s přípravou paliva, a také nutnost skladovacích prostor pro dřevo, jež musí být proschlé, a nesmí být pod vlivem deště a sněžení.
Zemní plyn versus propan-butan – vaření na elektrickém vařiči a na zemním plynu je v dnešní době neekonomické, výhodnější je propan-butan. U zemního plynu (i elektřiny) navíc hradíte pevné měsíční sazby, takže další zbytečná položka v rozpočtu navíc, kterou ušetříte s propan-butanovou bombou. A fandíte-li fotovoltaice, která mimochodem ohřívá i vodu v bojleru, můžete zainvestovat i sem, poté, co si ověříte návratnosti investic.
Vlastní zdroj vody – ten se vyplatí zřídit na vlastní parcele pro případ, že by vypověděl službu z nejrůznějších, obvykle havarijních důvodů, vodovodní řad, ale i pro další úsporu nákladů. Platí to i pro vlastní septik, abyste nemuseli hradit měsíční poplatky vodného a stočného. Dá se očekávat, že cena vody spíše poroste, než aby klesala, a máte-li zdroj z vlastní studny vydatný, můžete si dovolit i bazén.