Že se „okolo Třeboně pasou klisny a hřebci“, se dozvíte z textu jedné lidové písně, není to ovšem smyšlená historka, koně se tu opravdu na pastvu vyhání na mnoha místech. Ono je totiž na Třeboňsku tolik překrásných lokalit, kde to skutečně možné je, a kde takový pohled ilustruje malebnost a harmonii tamní krajiny. Neměli byste ji nechat pomyslně proklouznout mezi vašimi prsty a promarnit tak životní šanci alespoň na okamžik zahlédnout prostředí, jehož krása učarovala umělcům i lidem prostým, a kteří by ji nevyměnili za nic na světě.
Kromě třeboňského zámku, Schwarzenberské hrobky, rybníka Svět, pivovaru Regent, vyhlídky z městské radnice a areálů lázní Aurora či Bertiných lázní byste mohli zavítat i na vzdálenější místa v okolí, která stojí za návštěvu:
Můžeme vám vřele doporučit hráz největšího rybníka v České republice – rybníka Rožmberk a cyklostezky vedoucí podél Nadějské rybniční soustavy u Veselí nad Lužnicí, anebo výlet k jezu smrti Pilař (na Lužnici), do Chlumu u Třeboně k rybníku Hejtman, k obci Stříbřec, k rybníkům Vyšehrad a Nový Vdovec a k dalším rybníkům Staré Jezero, Starý Hospodář, Podsedek a Nové Jezero a odtud pak k soutoku Staré a Nové řeky, kde se vodáci plující po Lužnici rozhodují, kudy se dál vydat na své plavbě. Až tudy budete projíždět třeba na kole, zjistíte, proč je Třeboňská pánev tak vyhledávaným cílem milovníků klidu, pohody a překrásné přírody.
Třeboň bývá z hlediska ubytovacích možností v letní sezóně brzy obsazena a navíc je zde poměrně rušno, mohli byste však využít nabídky ubytovacích možností jen několik kilometrů vzdálených Českých Budějovic. České Budějovice ubytování levné Penzion u Rudolfa lze zajistit např. mimo centrum, v poklidné části města, nedaleko od městského parku Stromovka, odkud můžete podnikat výlety nejen na Třeboňsko, ale i na Českokrumlovsku a do oblasti Novohradských hor.