Máte pocit, že je na této žádosti něco zvláštního nebo snad, že je na ní něco špatně? Ano, evidentně někdo žádá nějakého Petra, aby doma vytřel podlahy a poté, aby udělal večeři. My víme, že se jedná o jeho manželku Janu, která na tyto aktivity dnes nemá čas nebo jen předpokládá, že je udělá její manžel.
Jedná se o domácnost, kde manželé dělají všechny práce spolu, někdy uklidí Jana, někdy uklidí Petr, Petr více vaří, protože ho to baví a navíc mu to i jde a Jana se více stará o povinnosti s dětmi, o úkoly a kroužky, protože je zdatná v organizování. Rodina šlape jako hodinky a všichni tam jsou velmi šťastní a spokojení. Děti vidí, že maminka i tatínek chodí do práce, o domácnost se starají spolu, tatínek moc dobře a rád vaří, celé rodině jeho jídla moc chutnají a maminka s nimi obchází kroužky a večer dělá úkoly.
Rodina je šťastná a spokojená, všechny její články dokonale fungují, děti mají ve svých rodičích nádherný vzor a manželé mají vyvážený partnerský vztah.
Častěji se ale setkáváme s jiným rodinným vzorcem. Častěji muž chodí ráno do práce po vydatné snídani, v brašně si nese svačinu, kterou mu manželka připravila, večer se vrací domů a usedá k večeři, děti už jsou téměř v pyžamu připravené jít do postele a okolo něj se rozprostírá blyštivá domácnost. To všechno nezařídil nikdo jiný než jeho partnerka, manželka. Její den byl ale trochu jiný. Žena ráno vstala o hodinu dříve, než všichni ostatní členové rodiny, připravila svačiny manželovi a dětem, připravila sebe a věci do práce, poté vzbudila děti, obstarala je, připravila všem snídani, běží s dětmi do školky a školy, jde do své práce, kde teprve před monitorem svého pracovního počítače posnídá, pracuje, pracuje, po práci běží zase do školy a školky, s dětmi na nákup, doma úklid domácnosti, úkoly s dětmi, příprava večeře, pomoc dětem s koupáním a usínáním, děti spí a žena ještě v kuchyni doklízí po celém dni a večeři, vykoupe se a jde spát – unavená a s vidinou toho, že zítra ji čeká úplně stejný den, stejný stereotyp.
Pořád jsou okolo nás muži tzv. „staré školy“, kdy všechny tyto rodinné úkony má vykonávat žena. Ano, on tedy poseká zahradu a utáhne ten kohoutek, ale více po něm nemůžeme chtít, on je přeci chlap, vydělává peníze a živí celou rodinu.
Ano, stále častěji je tomu tak, že muž vydělává více peněz a tedy i z větší části zabezpečuje rodinu, ale kde je psáno, že doma nemůže své partnerce pomoct a být také aktivním členem domácnosti, ne jen pasivním. Žena chodí také do práce, ale pak ji doma čeká ještě další směna a další a další. V momentě, kdy ale ví, že ji nikdo nepomůže, se vyčerpává a její nálada klesá.
Proto se nám líbí model, kdy se partneři o úkoly v domácnosti dělí a vše vykonávají rovným dílem. Díky tomu se vyhneme frustrované ženě a tím získává i celá rodina jako celek. Chceme přeci, aby všichni členi domácnosti byli spokojení – žena, muž a děti.