Nemusíte nutně patřit mezi ty, co musejí mléko nahradit něčím, na co jsou alergičtí, nebo ho prostě z nějakého důvodu nechtějí nebo nemůžou pít. V posledních letech se stávají velkým trendem v jídelníčku mléka rostlinná, a to nejen proto, že neobsahují laktózu či bílkoviny jako mléko kravské, ale především proto, že rostlinná mléka mají skvělou výraznou chuť a lahodí nejednomu mlsnému jazýčku.
Popularita rostlinných mlék stoupá
Rostlinné mléko nemusí být pouze náhradní alternativou živočišného mléka, je to totiž skvělý způsob, jak z ořechů, obilovin či jiných olejnatých semen získat jinou formou zdraví prospěšné živiny. Rostlinné mléko si můžete dát na svačinku nebo si jím skvěle zpestřit jídelníček, neboť přidá zvláštní neokoukanou chuť starým osvědčeným receptům, a navíc díky nim dostanete do těla potřebné látky.
Na co všechno se dá rostlinné mléko využít?
· na vaření
· na pečení
· do studené kuchyně
· na výrobu kaše, pudinků i smootthies
Jaká jsou nejlepší?
Rostlinná mléka se dají pohodlně sehnat snad v každém obchodě s potravinami. Nejen že jsou baleny v tetrapakových krabicích, najdete i mnoho mlék sušených v prášku, která však obsahují vysoké množství fosforečnanu draselného, který zbytečně odvádí vápník z těla. Jejich výběr je pestrý a vybírat můžete z nespočtu příchutí. Nejlepší je však varianta přípravy rostlinného mléka doma.
Možnost domácí výroby čerstvého nápoje vás vyjde mnohem levněji, a navíc domácí mléka mají daleko více živin a vitamínů, jsou bez konzervantů a jiných přidaných látek, takže si nejenže více pochutnáte, ale ještě svému tělu více prospějete.
Mléko nemléko
Pokud si budete chtít rostlinné mléko koupit v obchodě, asi se tam nikdy nesetkáte s názvem „mléko“. Jelikož se nejedná o produkt mléčných žláz savců, nesmí se podle legislativy jako mléko označovat. Název rostlinné mléko se však mezi lidmi velmi vžil, a proto se tak hojně používá.